Maden suyunu bardakta içenlere kötü haber: Maden suyunu bardakta içmek neye yola açıyor? Maden suyu içmek neden önemli?

Soda ile karıştırılan ama sodanın aksine içeriğinde kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi çok sayıda mineral barındıran maden suyu, insan vücuduna ciddi katkılarda bulunuyor. Jeolojik ve fiziksel olarak korunan yeraltı kaynaklarından elde edilen ve yeryüzüne çıkarken de karbondioksit gazının yanında çözünmüş mineral tuzları ve elementleri de yer alan maden suyu, sağlığa olan faydası nedeniyle çok tercih ediliyor. Maden suyunu içmek için de doğru bir tercih yapmak gerekiyor.

Maden suyu nasıl içilmeli?

Demir, kobalt, krom, bakır, iyot, manganez, selenyum, çinko ve molibden gibi vitamin ve bileşenlerin pek çoğu, maden suyunun içeriğinde bulunuyor. Maden suyunun yeterli seviyede tüketilmesi kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasına destekte bulunuyor. Maden suyunu tüketirken dikkat edilmeyen içme şekli ise çeşitli rahatsızlıklara yol açıyor.

Maden suyunu şişede tüketin

Vücudun mineral ihtiyacının karşılanması için son derece önemli olan maden suyunun faydalarından yararlanabilmek için maden suyunu bardağa boşaltmadan tüketilmesi gerekir. Maden suyu bardağa boşaltılırken meydana gelen kabarcıklarla, maden suyunun içerisindeki gaz (CO2) kaçıyor. Maden suyunda yer alan bileşenlerden yararlanabilmek için maden suyunu şişeden tüketmeye özen göstermelisiniz.

Vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasında rol oynayan maden suyunun tüketimi sırasında bazı konular oldukça önemli. Maden suyunun kendi cam şişesinde tüketilmesi gerekiyor. Maden suyu bardağa döküldüğünde köpürüyor. Köpürme maden suyundaki gazın olan Co2’yi açığa çıkarıyor. Yani maden suyunun, gıda standartlarına uygun cam şişelerde satılmasına dikkat etmelisiniz.

Neden maden suyu içilmeli?

1. Yaz aylarında ter yoluyla vücuttan atılan su ve minerallerin yeniden alınması ve elektrolit dengesinin sağlanması, vücudun yorgunluğunu giderip dinlendirmesi için maden suyu içilmeli. Suya alternatif olabilecek en sağlıklı sıvı maden suyu.

2. Maden suyu, yutma yeteneğini geliştiriyor. Yemek yutmakta zorlanan hem çocuk hem genç hem de yaşlı yetişkinler için kullanılabilir.

3. Doygunluk hissi veriyor. Ayrıca maden suyu, karın ağrısı da dahil hazımsızlık semptomlarını iyileştirebiliyor. Sindirim ve boşaltım sistemi için de faydalı. Sindirimi kolaylaştırabilmek için gün içinde en az iki şişe maden suyu tüketilmeli.

4. Büyüme çağındaki çocuklarda, gebelik, menopoz ve yaşlılık dönemlerinde artan kalsiyum ve magnezyum ihtiyacını gideriyor. Günde 1-2 şişe maden suyu içilebilir.

5. Cilt için canlandırıcı etkisi var. Cilt bakımında kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir