LGS hakkında merak edilenler

-Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu nerede yayımlandı?
Kılavuz https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlandı.

– Sınav ne zaman yapılacak?
Merkezî sınav, 4 Haziran’da yapılacak. Birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da uygulanacak.

SINAV BAŞVURULARI
– Sınav başvurusu nereden yapılacak, başvuru ücretli mi?
Merkezî Sınav başvuruları; yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ile deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) kayıtlı öğrenciler hariç, diğer tüm 8’inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından yapılacak. Başvurular ücretsiz.

– Deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde kayıtlı öğrenciler başvurularını nasıl yapacak?
Bu illerde kayıtlı öğrenciler, istemeleri hâlinde diğer illerde sınava girebilecek. Bu durumda olan öğrenciler başvuru döneminde sınava gireceği il ve ilçe tercihini yapabilecek. Deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde bulunan öğrencilerden il ve ilçe tercihinde bulunmayanların sınava girecekleri okullar Bakanlık tarafından belirlenecek. Başvurular, 3-13 Nisan tarihleri arasında e-Okul sistemi üzerinden yapılacak.

– Sınava tüm öğrencilerin katılma zorunluluğu var mı?
Hayır, sınava katılma zorunluluğu bulunmuyor.

SINAVA GİRİŞ BELGELERİ
– Sınav yerimi nasıl öğreneceğim?
Sınav giriş yerini, salonunu, sıra numarasını 26 Mayıs’ta e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

– Sınav giriş belgesi nereden alınacak?
Fotoğraflı sınav giriş belgesi okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamdan alınıp onaylanarak sınav salonunda hazır bulundurulacak. Öğrenciler herhangi bir işlem yapmayacak.

MÜCBİR SEBEPLER
– Nakil olan, zorunlu adres değişikliği yapan ya da hastalık, tayin, mevsimlik çalışma gibi mücbir sebeplerden başka illerde bulunan öğrenciler sınava nasıl girecek?
Bu durumdaki öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve belgeler ile sınava girmek istedikleri il ya da ilçe millî eğitim müdürlüklerine 30 Mayıs’a kadar kadar başvuru yapabilir. Dilekçeler sınav öncesinde oluşturulacak Bölge Sınav Yürütme Komisyonları tarafından değerlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrencilerin sınava katılmaları sağlanacak.

– Sınava girerken öğrencilerden istenecek belgeler neler?
Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesini bulundurmak zorunda. Öğrenciler, nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, barkodlu – karekodlu geçici kimlik belgesi ya da T.C. kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabilecek.

SINAV OTURUMLARI
– Sınav süresi ne kadar??
Sınav iki oturumdan oluşuyor. Birinci oturum sözel alan 75 dakika, ikinci oturum sayısal alan 80 dakika olacak.

– Oturumlarda hangi dersler yer alacak, soru dağılımı nasıl olacak?
Birinci oturum sözel alanda; Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil; ikinci oturum sayısal alanda matematik ve fen bilimleri dersleri yer alacak. Soru dağılımı ise;
Birinci oturum Türkçe 20, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük 10, din kültürü ve ahlak bilgisi 10 ve yabancı dil 10 soru olmak üzere toplam 50 sorudan oluşuyor. İkinci oturum ise matematik 20, fen bilimleri 20 olmak üzere toplam 40 sorudan oluşacak.

– Sınavda soru sorulacak derslere ait konu, kazanım ve açıklamalara nereden ulaşabilirim?
Sınav, 2022-2023 öğretim yılında 8’inci sınıfın birinci döneminde uygulanan öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınava esas derslere ait konu, kazanım ve açıklamalara http://ttkb.meb.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

SINAV SONUÇLARI
– Sınav sonuçları ne zaman ve nereden ilan edilecek?
Merkezî Sınav sonuçları 26 Haziran’da bakanlığın internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

– Sınav sorularına, cevap anahtarına ve sınav sonuçlarına nereden ve nasıl itiraz edilebilir?
Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının ve sonuçların bakanlık internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 takvim günü içinde ÖDSGM resmî internet sayfasında yer alan e-itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecek. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, itirazların incelenmesi için bankalara yatırılacak 30TL’ye ait dekontu olmayan, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir