Bu Haber Bitcoin Fiyatını, 27 Bin Doların Altına İtti!

Federal Reserve ve Jerome Powell enflasyona odaklanmaya devam ederken Bitcoin 27.000 doların altına düştü. Merkez bankası faiz oranını 25 baz puan artırma kararıyla çoğu beklentiyi doğruladı. Diğer büyük kriptolar büyük ölçüde kırmızı renge büründü. Ancak analistler yine de umutlu!

Faiz kararı sonrası Powell konuştu Bitcoin düştü!

Bitcoin (BTC), ABD Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Çarşamba günü genel olarak beklendiği gibi faiz oranlarını bu kez çeyrek puan artırmasıyla 27.000 doların altına düştü. Karar, Fed’in enflasyonun sorunlu olmaya devam ettiğine dair endişelerini güçlendiriyor. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz artışı kararının ardından yaptığı açıklamada, FOMC’nin enflasyonu %2 hedefine geri döndürme konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Yine de Çarşamba öğleden sonra yapılan duyuruya eşlik eden bir açıklamada FOMC, bu ayki bankacılığın neredeyse erimeye yaklaştığını da kabul ederek, “son gelişmelerin muhtemelen hane halkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarıyla sonuçlanacağını ve ekonomik aktivite, işe alma ve enflasyon üzerinde baskı oluşturacağını” kaydetti.

Lider kripto Bitcoin, son 24 saatte %4,1 düşüşle yaklaşık 27.030 dolardan işlem görüyordu. Dolar trade paritesi, Coinbase borsasında bir noktada 26.815 dolara kadar düştü. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Çarşamba günü erken saatlerde, BTC’nin fiyatı 28.815 dolara kadar yükseldi ve 10 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Çünkü bazı yatırımcılar Fed’in son banka iflasları nedeniyle yıl boyunca süren şahin faiz oranı artış diyetine son vereceğini umdu. Ancak Fed bu umutları boşa çıkardı.

Analistler BTC için umutsuz değil

Yine de, banka sektörünün felaketleri göz önüne alındığında, bir dizi analist Bitcoin’in yakın gelecekte fiyatı konusunda iyimser. Bitcoin Opportunity Fund James Lavish, “Önde gelen riskli varlık ile topyekun bir bankacılık krizi durumunda finansal bir cankurtaran sandalı arasında gidip gelen Bitcoin, son kargaşadan ve şimdi Fed’in sıkılaştırmasının sona erme ihtimalinden faydalandı,” yorumunu yapıyor. Ancak Lavish, son bankacılık krizi devam ederken, yine de dalgalanma bekleyeceğini söylüyor. Bu bağlamda, “Bir resesyona doğru ilerliyoruz veya daha kötüsü, çok daha büyük bir kredi olayı meydana geliyor,” tahmininde bulunuyor.

Kripto varlık yöneticisi Hashdex’in baş yatırım yetkilisi Samir Kerbage, “Bu faiz artışı genel olarak riskli varlıklar için olumsuz olsa da, bankacılık sektörü üzerinde daha fazla stres oluşturduğu için Bitcoin ve altın için olumlu,” diyor.

Cardano blok zincirinin kurucu kuruluşu olan Emurgo Fintech’in genel müdürü Vineeth Bhuvanagiri, “Bankalar gerçekten mücadele ediyor. Yetkililer destek olmak için finans sektörüne büyük likidite enjeksiyonlarına geri dönmek zorunda. Ve banka hücumları, yatırımcıları varlıklara gerçekten sahip olmanın ne demek olduğunu yeniden düşünmeye zorluyor. Yani, bankalardaki mevduatların büyük karşı taraf riski taşıyabileceğini fark ediyorlar,” açıklamasını yapıyor.

“İnsanlar artık Bitcoin’i değer deposu olarak kabul ediyor!”

Bu arada, en son haftalık ABD işsizlik yardımı başvurularındaki düşüşle birlikte işgücü piyasası gücünü korudu. Kripto varlık yöneticisi IDX Digital Assets’in baş yatırım sorumlusu Ben McMillan, karardan önce, “Powell’ın piyasayı şaşırtma konusunda çok hassas olacağını düşünüyorum” dedi. Ancak McMillan, riskli varlıklara karşı daha fazla yükseliş eğilimi gördüğünü ileri sürüyor. Bu bağlamda, “İnsanların artık Bitcoin’i aynı değerli metalar veya sabit varlıklar gibi değer depoları olarak düşünmeye başladıklarını fark ettik” yorumunu yapıyor.

Bir Web3 tahvil piyasası platformu olan Umee’nin CEO’su ve kurucu ortağı Brent Xu ise Bitcoin’in ‘bankaların dahil olduğu bu küresel kriz sırasında dikkate değer bir güç gösterdiğini belirtiyor. Xu, “Mini bir boğa koşusuna benzer bir şey söz konusu olabilir. Ancak burada dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Enflasyonun henüz kontrol altına alınmadığı göz önüne alındığında, Federal Reserve, faiz oranlarını beklenenden daha yüksek (yani bu son 25 baz puanlık artışın ötesinde) artırmaya devam edebilir. Bu nedenle bir geri çekilme olabilir. Bu da şu anda daha kesin kararların verilmesi için çok belirsiz olduğu anlamına geliyor,” değerlendirmesini yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir