Binance’e CFTC darbesi, İsrail’de kargaşa, Fed’in SVB yönetimine suçlamaları – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Bitcoin, ABD’li düzenleyicilerin Binance’i sıkıştırmasının ardından dalgalanıyor. Konut fiyatları ve tüketici güveni verileri açıklanacak, Walgreens ve Micron kazanç raporlarını sunacak ve petrol, bir dizi faktörün bir araya gelmesiyle yükseldikten sonra kazançlarını artıracak.

1. Binance’e karşı CFTC eylemi kriptoyu vurdu

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonunun, Binance’i ABD’de türev alım satım hizmetlerini yasa dışı olarak satmakla suçlamasıyla, kripto para birimlerinin rüzgârı yelkenlerinden çekildi; bu, kriptoyu ana akım finans evreninden uzaklaştırmayı amaçlayan bir dizi düzenleyici tedbirin sonuncusu.

CFTC’nin suçlamaları; büyük ölçüde Binance’in Chicago ve başka yerlerde bulunan büyük, profesyonel yüksek frekanslı ekipler için piyasa yapıcılığını nasıl kolaylaştırdığı, özellikle de fiziksel konumlarını gizlemek için “Sanal Özel Ağlar” aracılığıyla oturum açmaları talimatını vermesi etrafında dönüyor.

CFTC tarafından alıntılanan bir e-postada kurucu ve CEO Changpeng Zhao, “Bize ait bir Ip adresinden bağlanmadıklarından emin olmak için onları uyarın. Hiçbir şeyi yazılı olarak bırakmayın.” diye yazıyor.

Son zamanlarda geleneksel finans sektöründen gelen olumsuz haber akışındaki artıştan kazançlı çıkan Bitcoin, bir haftanın en düşük seviyesine gerilese de 27.000 dolar seviyesinden işlem gördü.

2. Fed, çöküşte SVB yönetimini suçladı; konut fiyatları ve tüketici güveni verileri bekleniyor

Fed’in en üst düzey bankacılık denetçisi, bankanın çöküşünden Silicon Valley Bank yöneticilerini sorumlu tuttu ve bunu faiz oranları yükselirken bankayı ani bir güven kaybına maruz bırakan “ders kitabı niteliğinde bir kötü yönetim vakası” olarak nitelendirdi.

Kongre’ye verdiği ifadede Michael Barr, banka denetçilerinin direksiyon başında uyuduğu yönündeki iddiaları reddetti.

Bu yorumlar; Federal Mevduat Sigorta Kurumunun, SVB davasını çözerken mevduat sigorta fonunda yaklaşık 20 milyar dolar kayıpla karşı karşıya kaldığını açıklamasından saatler sonra geldi. First Citizens (FCNCA) bankası Pazartesi günü SVB’nin kredi defterinin çoğunu FDIC’den ucuz finansman yardımıyla satın almayı kabul ederken bankanın kredilerinin büyük bir kısmı, FDIC’nin defterlerinde kalmaya devam edecek.

Barr’ın ifadesi Salı günü Temsilciler Meclisi’nde devam edecek.

Bu arada ABD veri takviminde konut fiyatlarına ilişkin güncellemeler ve Conference Board’un tüketici güveni anketi yer alıyor.

3. Hisse senetleri açılış öncesinde düşüşte; Micron ve Walgreens’in raporları bekleniyor

ABD borsaları; piyasa öncesinde Pazartesi günkü kazançlarını genişleten ikinci kademe bankaların istikrarına ilişkin gerginlikler, belirgin bir şekilde yatışmasına rağmen açılışta düşüşe geçmeye hazırlanıyor.

Dow Jones %0,1 yükselirken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 düşüş gösterdi.

İlgi çekebilecek hisseler arasında; yeni bir CEO atadıktan sonra piyasa öncesinde %5 artış gösteren Lyft (LYFT) ve bazı yöneticiler için ikramiyeleri keseceği bildirilen Meta (META) yer alıyor.

Elliott Management, yazılım devi Salesforce’un (CRM) son çeyrekte beklenenden daha iyi performans göstermesiyle, artık şirketin yönetim kuruluna yönetici adayı gösterme niyetinde olmadığını söyledikten sonra Salesforce da odak noktasında.

Walgreens Boots Alliance (WBA) açılıştan önce kazançlarını bildirecekken çip üreticisi Micron (MU), kapanıştan sonra rapor veren uzun bir isim listesine liderlik ediyor.

4. Netanyahu, tartışmalı yargı reformunu durdururken İsrail kaynıyor

Başbakan Benyamin Netanyahu‘nun, tartışmalı yargı reformu yasa tasarısını Mayıs ayındaki bir sonraki parlamento oturumuna kadar ertelemesinin ardından İsrail karıştı.

Netanyahu, hafta sonu ülkeyi kasıp kavuran kitlesel gösterilere karşılık veriyordu.

Tasarıyı eleştirenler, bunun, hükümete yargıçların atanması konusunda çok fazla yetki vererek demokrasinin altını oyduğunu söylüyor. Netanyahu’nun son yıllarda yaşadığı hukuki sorunlar göz önüne alındığında bu konu özellikle tartışmalı bir hal alıyor.

Buna tepki olarak şekel, son altı haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

5. Petrol, Çin’in 2023 ithalatında sağlam bir artış öngörmesinin ardından kazancını artırdı

Türkiye’nin, Kürdistan’dan Akdeniz’e uzanan bir boru hattı üzerinden ihracatı askıya aldığı haberlerinin ardından ham petrol fiyatları, Pazartesi günü kaydettiği artışlara yenilerini ekledi.

Fiyatlar ayrıca Çin’in en büyük petrol şirketinin, ülke ithalatının bu yıl %6’dan fazla artarak 540 milyon tona çıkacağını öne süren ve COVID-19 ile ilgili ekonomik faaliyet kısıtlamalarının sona erdiğini yansıtan araştırmasıyla da desteklendi.

Ham petrol vadeli işlemleri %0,5 artışla 73,16 dolar olurken Brent %0,3 artışla 77,89 dolara yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD stoklarına ilişkin haftalık verileri TSİ 22.30’da paylaşacak.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir